Hogyan mérjünk?
Mint ismeretes, a szélességet kell meghatároznunk. Egy mérőeszközzel, legyen az colostok vagy centi, megmérjük a káva két legszélét, és ha esetleg eltér egymástól, a nagyobbik adatot vesszük alapul (ha esetleg nem pontos a káva). Ehhez hozzáadunk 2-3 cm-t. Erre azért van szükség, hogy lecsorgó víz ne a falon folyjék végig. (Amennyiben nem talál pontosan ekkora párkányt, akkor a hozzá legközelebb eső nagyobb párkányt kell választani).
A párkányvégek mindössze 2,5 mm-t toldanak hozzá
oldalanként párkányunkhoz, azaz 5 mm-t párkányonként.
Kérjük végzáróval együttes méretet
adjon meg rendelésnél!
A párkány felszerelésének menete:
A párkány helyének megtisztítása:
Egy ruhával gondosan töröljük le a port, vizet és egyéb szennyeződéseket.
A párkány méretre szabása:
A párkányok két oldalát egyenesre (derékszögűre) szabva szállítjuk, de van olyan falnyílás, ahol ferdén kell vágni. Ez, kedves megrendelő, mindig a helyszínen dől el. Egy vasvágó fűrésszel tudja a kellő méretre szabni. A párkányvéget felhelyezve eltűnik az esetleges egyenetlen vágás.
A párkányvégek felhelyezése:
A párkányvégek két méretben készülnek, ezért hosszabb lehet, mint az Ön által kért méret. A végeket egyszerűen fel lehet pattintani a felesleget levágni. Érdemes bepróbálni a kész párkányt a helyére, nehogy ragasztás után derüljön ki, hogy nem a megfelelő méret. Amennyiben párkányfogadó profilos az ablaka,a akkor oda be kell tolni a párkányt. Ügyeljünk, hogy a párkány a nyílásba ne szoruljon bele, mert különben felpúposodhat.
1 cm-es lejtés felrakása:
A párkánynak kifelé lejtést kell adni ahhoz, hogy a víz lefolyhasson róla (ez kültérre helyezés esetén igaz, de belülre sem ár). Célszerű a párkány aljára (a belső, ablak felöli részre) ragasztani 20 cm-es távolságonként egy-egy faéket, vagy műanyag darabokat, esetleg kis, lapos parafa lapokat, így biztosan egyenletes lesz a dőlésszög.
Purhabozás:
A párkány aljára tegyünk purhabot (figyeljen oda, hogy ne használjon egészségkárosító anyagot), ez fogja majd rögzíteni a falnyíláshoz. Ez ragasztós hab legyen, ami nem dagad meg és nem nyomja fel a párkányt. A purhabozás lényege, hogy teljesen szétterüljön, így megadja a kellő rögzítés és szigetelést.
A párkány felhelyezése:
Úgy helyezzük fel a párkányt, hogy az ablaknyílás külső pereme és a párkány csőre (a párkány lefele néző része) között legalább 2 cm távolság legyen, tehát a falsíktól 3 cm-t érjen túl. Erre azért van szükség, hogy a vizet elvezesse és az ne a falra csorogjon.
Lesúlyozás:
Nehezéket kell tenni a párkányra, amíg a purhab megköt, így elkerüljük, hogy elmozduljon.
Szilikonozás:
A párkányvégek mellett kihúzhatjuk szilikonnal, így a víz nem csorog be a széleknél, a hézagok eltűnnek. A szilikon színe illeszkedjen a párkány színéhez, esetleg színtelen is lehet.
Fólia eltávolítása:
Ha megszáradt a ragasztóanyag és már semmilyen színezési, vakolási munkát nem végez, húzza le óvatosan a védőfóliát a párkányról.